Jeden z najbardziej znanych zabytków Pomorza Zachodniego, miejsce często odwiedzane przez turystów z całej Polski, wreszcie doczeka się długo wyczekiwanego remontu!

Szczypta historii

Mowa tu o klasztorze cystersów w Kołbaczu, który został założony w latach 70. XII wieku. Wtedy to szczeciński kasztelan, Warcisław Świętoborzyc, sprowadził tam zakonników z duńskiego klasztoru w Esrom. W roku 2015, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej uznał zespół obiektów dawnego klasztoru cystersów w Kołbaczu za Pomnik Historii.

Prace renowacyjne

Klasztor w Kołbaczu jest stale modernizowany – jednak jego kompleksowe odnowienie było do tej pory niemożliwe ze względu na wysokie koszty takiej inwestycji. Stopniowo wykonywane do tej pory prace remontowe, zaowocowały remontem dachu, południowych ścian, odbudowaniem wież kościoła, zaadaptowaniem spichlerza na galerię i odrestaurowaniem ambony.

Dzięki dotacji w wysokości 16 mln zł, pozyskanej przez Parafię w Kołbaczu i ks. Andrzeja Sowę z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz dzięki środkom pochodzącym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa narodowego, klasztor w Kołbaczu doczeka się kompleksowego odnowienia.

Dnia 27 listopada 2017 roku, odbyła się msza święta pod przewodnictwem arcybiskupa Andrzeja Dzięgi i prowadzone przez diecezjalnego konserwatora zabytków ks. Marka Cześnina i wojewódzkiego konserwatora zabytków Ewę Stanecką spotkanie, dotyczące przyszłych prac renowacyjnych. Projekt odrestaurowania zespołu pocysterskiego omawiał dr inż. architekt Maciej Płotkowiak.

Plany są ambitne – spichlerz ma zostać przystosowany do korzystania z niego w celach kulturalnych i wystawienniczych, a Dom Konwersów ma stać się przestrzenią konferencyjną i gastronomiczną. Na spotkaniu, ks. kan. dr Andrzej Maćkowski poruszył kwestię prawnej ochrony zabytków. Przez dr Marcina Peterlejtnera, omówiona została także problematyka przeprowadzenia dogłębnych badań archeologicznych na terenie opactwa.

Efekty prac konserwacyjnych mają pojawić się w 2020 roku. Czekamy na nie z niecierpliwością!

https://i1.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2017/12/hammer-1629587_960_720.jpg?fit=960%2C720https://i1.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2017/12/hammer-1629587_960_720.jpg?resize=150%2C150EwaPiękne Miejscakołbacz,piękne miejsca,renowacja,stare czarnowo,zabytek
Jeden z najbardziej znanych zabytków Pomorza Zachodniego, miejsce często odwiedzane przez turystów z całej Polski, wreszcie doczeka się długo wyczekiwanego remontu! Szczypta historii Mowa tu o klasztorze cystersów w Kołbaczu, który został założony w latach 70. XII wieku. Wtedy to szczeciński kasztelan, Warcisław Świętoborzyc, sprowadził tam zakonników z duńskiego klasztoru w...