W przyszłą niedzielę przestawiamy zegarki na czas zimowy, co oznacza, że pośpimy godzinę dłużej. Nie będzie to jednak najważniejsze wydarzenie, ponieważ niedziela to także dzień wyborów parlamentarnych. Wielu z nas wciąż zastanawia się, czy i na kogo głosować?

Dwie dominujące partie zażarcie walczą o palmę pierwszeństwa wystawiając w pierwszym szeregu kobiety: Ewę Kopacz i Beatę Szydło. Dziś o 20:00 zmierzą się one w debacie. Czy będzie rzeczowo i konkretnie? Czy może, jak wiele debat wcześniej, również i ta zamieni się w werbalną przepychankę? Zobaczymy.

Ostatni sondaż TNS Polska z początku października sugeruje, że do parlamentu wejdą tylko trzy partie: PiS (36% poparcia), PO (24%) oraz Kukiz’15 (6%). Pozostałe partie mogą nie przekroczyć wymaganego progu, chociaż Zjednoczonej Lewicy, PSL i Nowoczesnej brakuje 2% głosów, więc dużo może się jeszcze wydarzyć. W naszym lokalnym sondażu, przeprowadzonym przez WSH TWP dla Radia Szczecin słupki poparcia są odwrócone. Zachodniopomorskie zawsze bardziej popierało PO i tak też jest tym razem. Za partią tą opowiedziało się 22,59 % respondentów. PiS na drugiej pozycji z 21,49%. Dużo sympatyków ma też Kukiz’15 (13,37%) i Korwin (9,3%). Blisko 12% badanych osób nie jest jeszcze zdecydowanych (szczegóły sondażu).

Wydaje się, że tym razem wyboru Polaków zbytnio nie emocjonują. Tyle razy już to przerabialiśmy, a na szczycie wciąż Ci sami ludzie. Dla wielu wybór między PO a PiS to wybór mniejszego zła. To zresztą dość powszechna postawa wyborców – głosujemy przeciwko komuś, a nie za kimś. Wydawało się, że powiew świeżości wniesie inicjatywa Pawła Kukiza, ale po wyborach prezydenckich wyraźnie pogubił się i stracił impet, stąd stopniowy spadek poparcia. Na podobnej, ale o wiele bardziej stonowanej zasadzie stara się przebić Petru ze swoją Nowoczesną. Sondaż wskazuje, że bez większych sukcesów.

Z jednej strony chcemy nowego, z drugiej wolimy znane zło. Co to mówi o nas? Być może jesteśmy po prostu zachowawczy. A może zbyt mało świadomi zagmatwanego politycznego świata? Łatwo się zgubić w programach poszczególnych ugrupowań, trudno też ufać obietnicom wyborczym. Często pozostają one bez pokrycia.

Jeśli jeszcze nie wiecie, na kogo głosować w najbliższą niedzielę – polecamy dwie strony internetowe, które rozjaśnią nieco obraz sceny politycznej: barometrwyborczy.pl i latarnikwyborczy.pl. Obie, w oparciu o odpowiedzi na kluczowe pytania, porównują nasze przekonania z programami czołowych ugrupowań politycznych. Barometr wyborczy opiera się jednak o oceny ekspertów, natomiast Latarnik Wyborczy o deklaracje przedstawicieli partii. Zachęcamy do wykorzystania tych narzędzi, aby do niedzieli wszystko było jasne, a frekwencja w naszej gminie i powiecie wyższa, niż poprzednio.

https://i2.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2015/10/flag-792067_1920.jpg?fit=1024%2C683https://i2.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2015/10/flag-792067_1920.jpg?resize=150%2C150NieTakieStareCzarnowoArtykułyWydarzeniaBarometr Wyborczy,Kukiz'15,Latarnik Wyborczy,Nowoczesna,PiS,PO,PSL,sondaż TWP WSH,sondaż wyborczy,wybory do semju,wybory do senaty,wybory parlamentarne 2015
W przyszłą niedzielę przestawiamy zegarki na czas zimowy, co oznacza, że pośpimy godzinę dłużej. Nie będzie to jednak najważniejsze wydarzenie, ponieważ niedziela to także dzień wyborów parlamentarnych. Wielu z nas wciąż zastanawia się, czy i na kogo głosować? Dwie dominujące partie zażarcie walczą o palmę pierwszeństwa wystawiając w pierwszym szeregu...