Ktokolwiek interesuje się polityką – chodzi w naszym kraju smutny i zły. Antagonizmy na różnych szczeblach władzy powodują silny odzew społeczny i intensyfikację negatywnych nastrojów. Teoretycznie, ci którzy głosowali na rządzącą partię powinni być radośni, jak skowronki – przecież przy większości w sejmie nic nie stoi na przeszkodzie we wprowadzaniu „dobrej zmiany”. Ale nie są ani zadowoleni, ani spokojni.

Każdy dojrzały człowiek, ba – nawet zwierzę – świadome swojej siły i władzy nie musi nią epatować. Ona po prostu staje się jego częścią. Tak bez słów rozpoznajemy tych, którzy są pewni siebie, mają prestiż lub pieniądze. Wiemy też, czego się po nich spodziewać. Największym zagrożeniem są natomiast osoby niepewne, bez mocnego poczucia własnej wartości, które na każdym kroku muszą krzyczeć o swojej racji, wyższości. Żyją w ciągłym zagrożeniu, że ktoś im odbierze, to co jest dla nich tak ważne i jednocześnie tak kruche. Tworzą wokół siebie otoczenie przesiąknięte myśleniem paranoicznym i histerycznymi reakcjami. Otoczenie, w którym nikt nie czuje się dobrze i spokojnie, za to agresja rośnie w postępie geometrycznym.

Niestety atmosfera ta zapanowała także na naszym lokalnym podwórku. Na obszarze tak niewielkim, jak gmina rządzić powinno się łatwiej. Cieszyłyby nas drobne rzeczy, transparentność władzy i ruchów politycznych, nowa droga, pomoc, gdy jesteśmy w kłopocie, dostęp do taniej wody, czy piękniejące otoczenie. Niestety zamiast tego mamy problemy wokół Puszczy Bukowej, rezygnację kolejnych radnych (Piotr Kukawka, Piotr Kowalczyk), zmianę przewodniczącego Rady Gminy i rosnący niepokój mieszkańców gminy Stare Czarnowo.

Komentatorzy w mediach prześcigają się w dowodzeniu, że jako jedyni posiadają „sprawdzone informacje”, co chyba ma uczynić ich poglądy i opinie jedynie słusznymi. Brakuje wyjaśniania niedomówień, chęci naprawiania błędów i zrozumienia dla drugiej strony dyskusji. Są nasi i opozycja, atak i obrona, dążenie do realizacji celów po trupach. Zamiast oficjalnych oświadczeń mamy anonimowe komentarze i wzajemne oskarżenia o to, kto jest człowiekiem władzy, a kto z opozycji. Można by zaryzykować stwierdzenie, że jest to typowy sposób radzenia sobie z problemami w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Niestety jest to też typowy sposób braku dialogu, którego wzór przedstawia nasz sejm.

Tymczasem tracimy coraz więcej. Piękno puszczy, w której miejscu wyrosną betonowe bryły domów odbędzie się niewyobrażalnym i nieodwracalnym kosztem zniszczenia przyrody. Tracimy też pieniądze, które gmina będzie musiała zapłacić za zaniedbania w kwestii oczyszczalni w Kołowie. Ponadto znika poczucie bezpieczeństwa i zaufanie do władzy, która przecież swoją kadencję zaczęła od pozytywnych zmian i deklaracji, a teraz jest źródłem zamętu i nie dających się pominąć podejrzeń o prawdziwe cele jej działań, które powoli dają się uzasadnić jedynie chęcią odniesienia korzyści osobistych.

Niedawno w Szczecinie miała miejsce podobna sytuacja, kiedy to Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie chciała wyciąć cenny drzewostan, aby postawić sobie budynek z wygodnym parkingiem. Interweniowały stowarzyszenia przyrodnicze oraz media (w tym Klub Kniejołaza i Radio Szczecin) – leśnicy wycofali się z tego pomysłu. Nasze władze nie wycofują się nawet pod presją opinii publicznej, nawet w obliczu braku poparcia społecznego dla swoich pomysłów. Każdy popełnia błędy, ale upieranie się przy nich budzi uzasadniony niepokój.

Nic dziwnego, że śledzenie decyzji politycznych nawet na poziomie gminy rodzi złość i smutek. Jak inaczej mamy zareagować, jeśli nie możemy pojąć motywów postępowania i myślenia ludzi, których obdarzyliśmy zaufaniem, wsparliśmy głosami i którzy dysponują naszymi pieniędzmi?

Władza nie daje spokojuhttps://i1.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2016/06/chess-316658_1280.jpg?fit=1024%2C678https://i1.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2016/06/chess-316658_1280.jpg?resize=150%2C150NieTakieStareCzarnowoArtykułyInformacje z gminygmina Stare Czarnowo,Klub Kniejołaza,Piotr Kowalczyk,Piotr Kukawka,Puszcza Bukowa,Rada Gminy Stare Czarnowo,Radio Szczecin,Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych,władze gminy Stare Czarnowo
Ktokolwiek interesuje się polityką - chodzi w naszym kraju smutny i zły. Antagonizmy na różnych szczeblach władzy powodują silny odzew społeczny i intensyfikację negatywnych nastrojów. Teoretycznie, ci którzy głosowali na rządzącą partię powinni być radośni, jak skowronki - przecież przy większości w sejmie nic nie stoi na przeszkodzie we wprowadzaniu „dobrej...