W najbliższą sobotę, 12 września 2015 roku, w Gryfinie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Będziemy świętować 70-lecie osadnictwa polskiego na ziemiach gryfińskich i to nie byle jak, bowiem głównym punktem imprezy będzie zorganizowane z dużym rozmachem widowisko historyczne „Orły nad Arnhem”. Gryfiński most stanie się sceną dla bitwy, której inscenizacja przygotowywana jest od wielu miesięcy. Obejrzymy ponad dwustu uczestników w mundurach i z uzbrojeniem z czasów II Wojny Światowej. Będzie także sprzęt w postaci dział i pojazdów z tamtych czasów. Elementem, który wyróżni tą rekonstrukcję na tle innych będzie udział spadochroniarzy i zrzuty zasobników.

Rekonstrukcja, którą zobaczymy opowiada o znanej historycznej bitwie z września 1944, która była częścią operacji Market Garden i przyniosła olbrzymie straty aliantom. Brali w niej udział także polscy żołnierze pod dowództwem generała Sosabowskiego. Wydarzenia te stały się kanwą dla Corneliusa Ryana do napisania książki pt. „O jeden most za daleko” wydanej w 1974 roku. Na jej podstawie powstał kultowy już film pod tym samym tytułem.

Teraz mamy szansę zobaczyć to na własne oczy. Widowisko rozpocznie się o 18:00 na moście w Gryfinie. O szczegółach bitwy i imprezach towarzyszących można przeczytać na portalu wGryfinie.pl albo w artykule „Orły nad Arnhem”. Tego nie można przegapić.

Bitwa w Gryfinie Orły nad Arnhemhttps://i1.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2015/09/the_arnhem_bridge_by_kiba_lnuzuka.jpg?fit=1024%2C574https://i1.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2015/09/the_arnhem_bridge_by_kiba_lnuzuka.jpg?resize=150%2C150NieTakieStareCzarnowoArtykułyWydarzenia70-lecie osadnictwa polskiego na ziemiach gryfińskich,bitwa gryfino,market garden,o jeden most za daleko,orły nad arnhem,rekonstrukcja bitwy
W najbliższą sobotę, 12 września 2015 roku, w Gryfinie odbędzie się wyjątkowe wydarzenie. Będziemy świętować 70-lecie osadnictwa polskiego na ziemiach gryfińskich i to nie byle jak, bowiem głównym punktem imprezy będzie zorganizowane z dużym rozmachem widowisko historyczne „Orły nad Arnhem”. Gryfiński most stanie się sceną dla bitwy, której inscenizacja przygotowywana...