Wprowadzona niedawno nowelizacja ustawy o systemie oświaty wprowadza istotne zmiany, które wymagają od nas, rodziców, podjęcia ważnych decyzji i pokonania potencjalnych problemów. Przyjrzyjmy się najpierw, co nowego wnosi ustawa? Przede wszystkim wprowadza obowiązek szkolny dla siedmiolatków przy jednoczesnym zachowaniu prawa do rozpoczęcia edukacji szkolnej przez dzieci 6-letnie. Dziecko takie może rozpocząć naukę w szkole pod warunkiem, że uczęszczało do przedszkola w poprzednim roku szkolnym lub otrzymało pozytywną opinię z poradni psychologiczno-pedagogicznej.

Dzieci, które poszły do szkoły jako sześciolatki i przejawiają problemy adaptacyjne mogą z kolei zostać na wniosek rodziców ponownie zapisane do I lub II klasy. Takie dzieci nie podlegają klasyfikacji rocznej i tym samym nie są promowane do kolejnej klasy.

Jeśli chodzi o wychowanie przedszkolne, to według nowej ustawy obowiązkiem tym zostają objęte dzieci 6-letnie. Młodsze, 4- i 5-letnie dzieci mają mieć zapewnione miejsce realizacji wychowania przedszkolnego. Od 1 września 2017 roku, będzie to dotyczyć także trzylatków.

Kiedy warto rozważyć posłanie sześciolatka do szkoły? Z punktu widzenia psychologii, najważniejsze jest, aby dziecko było na odpowiednim poziomie rozwoju społecznego i intelektualnego, co nie zawsze idzie w parze. Dzieci, które doskonale radzą sobie w grupie i są bardzo samodzielne mogą nie mieć jeszcze wykształconej zdolności odpowiedniej koncentracji uwagi. I odwrotnie, maluchy, które już potrafią czytać i szybko przyswajają wiedzę, mogą mieć olbrzymie trudności w odnalezieniu się w grupie. Właśnie z tego powodu przed podjęciem decyzji warto zasięgnąć porady psychologa lub pedagoga.

Serwis 6latki.szczecin.pl podpowiada listę pytań, na które twierdzące odpowiedzi wskazują, że nasze dziecko jest już gotowe pójść do pierwszej klasy. Ogólnie rzecz ujmując, jeśli sześciolatek jest ciekawy świata, zadaje wiele pytań i jest kreatywny, poznał już niektóre litery i cyfry, jest samodzielny i nie ma problemów w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami – czas do szkoły!

Jeśli jednak decydujemy się na pozostawienie dziecka w oddziale przedszkolnym, musimy pamiętać o złożeniu deklaracji. W Kołbaczu należy to zrobić do 8 marca 2016 roku. W przypadku, gdy chcemy posłać naszego malucha do przedszkola „Jarzębinka” musimy złożyć odpowiednie dokumenty w terminie od 9 marca do 11 kwietnia 2016 r. Wszystkie dokumenty można pobrać na stronie Zespołu Szkół w Kołbaczu.

Więcej o nowej ustawie >>>  https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/prezydent-rp-podpisal-nowelizacje-ustawy-o-systemie-oswiaty.html

https://i1.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2016/03/children-593313_1280.jpg?fit=1024%2C682https://i1.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2016/03/children-593313_1280.jpg?resize=150%2C150NieTakieStareCzarnowoArtykułyInformacje z gminygmina Stare Czarnowo,Jarzębinka Kołbacz,kołbacz,obowiązek szkolny,Przedszkole Jarzębinka,sześciolatki,szkoła,ustawa o systemie oświaty,Zespół Szkół w Kołbaczu
Wprowadzona niedawno nowelizacja ustawy o systemie oświaty wprowadza istotne zmiany, które wymagają od nas, rodziców, podjęcia ważnych decyzji i pokonania potencjalnych problemów. Przyjrzyjmy się najpierw, co nowego wnosi ustawa? Przede wszystkim wprowadza obowiązek szkolny dla siedmiolatków przy jednoczesnym zachowaniu prawa do rozpoczęcia edukacji szkolnej przez dzieci 6-letnie. Dziecko takie...