Najpierw narzekaliśmy na zbyt wysoką temperaturę i ciepłe święta, później na zbyt niskie temperatury. W końcu spadł śnieg i przyszła odwilż. Niestety w nocy pojawiają się mrozy, co sprawia, że na chodnikach i drogach jest bardzo ślisko. Niezależnie od tego, czy poruszamy się piechotą, czy samochodem – nie jest to łatwe. Wzrasta ilość wypadków oraz kolizji w naszym powiecie. Na drogach jest naprawdę niebezpiecznie.

Właściciele posesji powinni pamiętać o odśnieżaniu oraz posypywaniu chodników solą lub piaskiem. Wszystkim, którzy poruszają się pieszo przypominamy o dobrych butach i ostrożności, bo o upadek nietrudno. Warto też zachować szczególną ostrożność, przy przechodzeniu przez ulicę, ponieważ droga hamowania samochodu jest znacznie wydłużona, a każde gwałtowna zmiana toru ruchu pojazdu może zakończyć się niekontrolowanym poślizgiem.

Kierowcy także powinni zmienić styl jazdy na „zimowy”. Podstawowa zasada to zmniejszenie prędkości. Przy hamowaniu warto zachować zimną krew i pamiętać, że drobne poślizgi to jeszcze nie powód do paniki. W przypadku, gdy posiadamy samochód z systemem ABS – wciskamy hamulec do oporu i utrzymujemy skręt kierownicy w kierunku toru jazdy. Kiedy nasz pojazd nie posiada takiego systemu, powinniśmy odpuścić hamulec, gdy samochód wpada w poślizg i ponownie go wcisnąć, gdy czujemy, że złapaliśmy jakąkolwiek przyczepność.

Problemy mogą pojawić się także, kiedy ruszamy z miejsca. Tutaj pomoże delikatne operowanie pedałem gazu i unikanie obracania się kół w miejscu. Kiedy auto utknie w śniegu, dobrą techniką jest rozbujanie go poprzez manewrowanie pedałem gazu i sprzęgła. Ruszanie z „dwójki” nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ wymaga większego dodania gazu, a to z kolei może spowodować buksowanie kół i wyślizganie śniegu pod kołami. Większość aut posiada napęd na jedną oś i przy ruszaniu w trudnych warunkach należy trzymać kierownicę prosto. Jeśli jednak jesteśmy posiadaczami pojazdu 4×4 – przy ruszaniu możemy skręcać kierownicę naprzemiennie w lewo i prawo z nadzieją, że koła złapią przyczepność.

Większość osób najbardziej boi się poślizgów. Nic dziwnego, wówczas mamy poczucie, że całkiem tracimy kontrolę nad pojazdem. Najgorsza sytuacja może pojawić się przy wchodzeniu w zakręty. Jeśli nasza prędkość jest zbyt duża, auto po prostu nie skręci. Dlatego w trudnych warunkach trzeba myśleć jeszcze przed zakrętem i dostosować prędkość, a gazu dodać dopiero po wyjściu z łuku.

Zarówno w przypadku pieszych, jak i kierowców najważniejsza jest rozwaga i przewidywanie. Dbajmy o innych uczestników ruchu i pamiętajmy o ich ograniczeniach.

Szklanka na drodzehttps://i0.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2016/01/tire-tracks-497461_1280.jpg?fit=1024%2C768https://i0.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2016/01/tire-tracks-497461_1280.jpg?resize=150%2C150NieTakieStareCzarnowoArtykułygołoledź,lód,mróz,poślizg,powiat gryfiński,przyczepność,stare czarnowo,szklanka,trudne warunki drogowe,zima
Najpierw narzekaliśmy na zbyt wysoką temperaturę i ciepłe święta, później na zbyt niskie temperatury. W końcu spadł śnieg i przyszła odwilż. Niestety w nocy pojawiają się mrozy, co sprawia, że na chodnikach i drogach jest bardzo ślisko. Niezależnie od tego, czy poruszamy się piechotą, czy samochodem - nie jest to...