Dla wielu z nas zima jest najmniej przyjemną porą roku. Nie rozpieszcza nas ilością słońca, ani temperaturami. Często łapiemy różne infekcje, jesteśmy senni i mamy mniej energii, niż zazwyczaj. W dodatku wydaje się nam, że nasz mózg nie działa tak jak powinien. Winą obarczamy zimę. Stworzono nawet określenie na zespół takich uporczywych dolegliwości. Nazwano go SAD, co stanowi angielski akronim od Seasonal Affective Disorder, tłumaczony jako sezonowe zaburzenia afektywne.

W sieci mnóstwo jest artykułów, które opisują tego typu dolegliwości oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Jako remedium na sezonowe spadki nastroju wymienia się spacery czy naświetlania specjalnymi i oczywiście nie tanimi lampami. Jeśli jednak zajrzymy, co się za tym kryje i sięgniemy do specjalistycznych badań, okazuje się, że oficjalna jednostka diagnostyczna w ogóle nie powinna istnieć. Dlaczego?

Według autora artykułu źródłowego: „nowe badania medyczne pokazują, że to, co od dawna uznawaliśmy za pewnik, może w ogóle nie mieć miejsca. Pogoda może być chłodna i szara, ale ostatnie odkrycia naukowe pokazują, że nasze ciała i umysły radzą sobie z nią lepiej, niż bylibyśmy skłonni przyznać. Przeprowadzone przez profesora LoBello z Auburn University (opublikowane niedawno w Clinical Psychological Science) badanie na ponad 34 tysiącach dorosłych obywateli Stanów Zjednoczonych miało na celu wykazanie, czy zmiany nastroju są uzależnione od zmian pór roku. Uczestnicy badania zostali kilkukrotnie w ciągu roku zostali poproszeni o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego ich samopoczucia i objawów depresyjnych występujących w ciągu dwóch tygodni poprzedzających badanie. Wbrew oczekiwaniom, badanie wykazało, że nie istnieje zależność, według której zimą wzrasta ilość depresyjnych objawów. Związku z tego typu objawami nie ujawniono (w przypadku zmiennych dotyczących szerokości geograficznej i czasu) ekspozycji na światło słoneczne.”

Więcej wyników badań i wyjaśnień znajdziecie tutaj.

https://i0.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2016/02/white-1185757_1280.jpg?fit=1024%2C697https://i0.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2016/02/white-1185757_1280.jpg?resize=150%2C150NieTakieStareCzarnowoBez kategoriimit zimowej depresji,obniżenie nastroju,SAD,sezonowa depresja,zimowa chandra,zimowa depresja
Dla wielu z nas zima jest najmniej przyjemną porą roku. Nie rozpieszcza nas ilością słońca, ani temperaturami. Często łapiemy różne infekcje, jesteśmy senni i mamy mniej energii, niż zazwyczaj. W dodatku wydaje się nam, że nasz mózg nie działa tak jak powinien. Winą obarczamy zimę. Stworzono nawet określenie na...