W sobotę byliśmy w Gryfinie na obchodach 70-lecia osadnictwa na ziemi gryfińskiej. Impreza była przygotowana z rozmachem i zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Uroczystości rozpoczęły się doniośle, od mszy świętej odprawionej w intencji osadników oraz pierwszego proboszcza Gryfina – ks. prałata Jana Palicy. Później pochód mieszkańców i pionierów ziemi gryfińskiej ruszył przez miasto. Celem przemarszu było nabrzeże gryfińskie, gdzie miała się odbyć dalsza część uroczystości. Jubilatom składano gratulacje i podziękowania. W oficjalnych wystąpieniach padło wiele ważnych i wzruszających słów, które uzmysłowiły nam, jak ważną rolę odegrali pionierzy w naszej powojennej historii. Oficjalną część obchodów zakończyło wspólne zasadzenie drzewka – symbolu, upamiętniającego pierwszych osadników.

Później uwaga wszystkich przeniosła się na scenę, gdzie mogliśmy podziwiać występy artystyczne najmłodszych mieszkańców, zespołów ludowych i muzyków z Gryfińskiego Domu Kultury. Nie zabrakło także licznych stoisk z przysmakami kulinarnymi i pamiątkami. Wszyscy niecierpliwie oczekiwali jednak największej atrakcji tego dnia – widowiska historycznego „Orły nad Arnhem”. Kiedy w końcu zaczęła się rekonstrukcja, wydawało się, że cofnęliśmy się w czasie. Działa, pojazdy opancerzone, autentyczne umundurowanie a także gra aktorska i poświęcenie wszystkich uczestników nadały widowisku niesamowitego realizmu. Wybuchy, odgłosy strzałów i ryk silników samolotów towarzyszyły nam przez cały czas i sprawiły, że można było poczuć się dosłownie jak na polu bitwy. Nie zabrakło także zaplanowanych skoków spadochronowych i zrzutów zasobników. Gryfiński most, jako scena tego przedstawienia także spisał się znakomicie. Bitwa zakończyła się gromkimi brawami i zapewne na długo pozostanie nam w pamięci.

Powrót do rzeczywistości nie był łatwy, ale uprzyjemnił go występ zespołu „Coco Latino”, który późnym wieczorem podbił gryfińską scenę. Sobotnia impreza przyniosła wiele wzruszeń, zadumy, silnych wrażeń, ale też przyjemności i dobrej zabawy. Wszystkich, którzy tego doświadczyli, a także tych, których to ominęło – zapraszamy do obejrzenia naszej galerii ze zdjęciami z obchodów 70-lecia ziemi gryfińskiej, którą opublikujemy w kolejnym artykule.

Relacja z Gryfinahttps://i2.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2015/09/orly.jpg?fit=1024%2C615https://i2.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2015/09/orly.jpg?resize=150%2C150NieTakieStareCzarnowoArtykułyWydarzeniagryfino,obchody 70-lecia osadnictwa,orły nad arnhem,powiat gryfiński
W sobotę byliśmy w Gryfinie na obchodach 70-lecia osadnictwa na ziemi gryfińskiej. Impreza była przygotowana z rozmachem i zrobiła na nas niesamowite wrażenie. Uroczystości rozpoczęły się doniośle, od mszy świętej odprawionej w intencji osadników oraz pierwszego proboszcza Gryfina - ks. prałata Jana Palicy. Później pochód mieszkańców i pionierów ziemi...