W zeszłym roku mieliśmy możliwość oglądać naprawdę ciekawą, dynamiczną i świetnie przygotowaną inscenizację historyczną „Orły nad Arnhem”. W tym roku doczekała się ona kontynuacji, którą będziemy mogli podziwiać już w tym tygodniu. Tym razem impreza jest zatytułowana „Orły nad Nijmegen” i rozplanowana na dwa dni (23.09. i 24.09.). Największe atrakcje zobaczymy w sobotę.

W samo południe, na placu Barnima I odbędzie się odprawa wojsk z udziałem grup rekonstrukcyjnych oraz Brygady Zmechanizowanej ze Szczecina. Stamtąd grupy rekonstrukcyjne przemaszerują na gryfińskie nabrzeże. Od 13:00 na scenie na nabrzeżu będziemy mogli zobaczyć część artystyczną, a o 14:00 występ brytyjskiej wokalistki polskiego pochodzenia Katy Carr.

O 17:00 rozpocznie się widowisko historyczne „Orły nad Nijmegen” przygotowane przez Studio Historyczne „Huzar” z Koszalina oraz Stowarzyszenie Hereditas Pomeraniae – Dziedzictwo Pomorza. Tym razem na „scenie” zobaczymy ponad 200 rekonstruktorów w oryginalnym amerykańskim, brytyjskim, polskim i niemieckim umundurowaniu z okresu II Wojny Światowej.

Widowisko stanowić będzie rekonstrukcję historycznej bitwy o Nijmegen, które to miasto odegrało ważną rolę w operacji Market Garden. Kontrola nad Nijmegen miała kluczowe znaczenie dla planowanego natarcia w kierunku Arnhem i Niemiec z uwagi na znajdujące się tam mosty. Począwszy od 17 września Amerykanie przez dwa dni próbowali przechwycić oba mosty, ale Niemcy skutecznie odpierali ataki. 19 września nawet połączone siły Aliantów musiały się wycofać wobec oporu sił niemieckich, które uzyskały wsparcie 10. Dywizji Pancernej SS.

Ponieważ zdobycie mostów Nijmegen było kluczowe dla powodzenia całej operacji, powstał plan ataku z dwóch stron jednocześnie. Wymagało to przetransportowania sił Aliantów łodziami na drugą stronę rzeki. Dostarczyć mieli je saperzy Gwardii, ale transport był mocno opóźniony i łodzie pojawiły się na miejscu zaledwie 20 minut przed atakiem. Dotarło tylko 26 spośród obiecanych 33 łodzi. Artyleria i czołgi rozpoczęły atak na pozycje niemieckie, co miało stworzyć zasłonę dymną dla żołnierzy w łodziach.

Zbyt mało wioseł, krucha konstrukcja łodzi, grząski muł na brzegu rzeki oraz silny nurt sprawiły, że przeprawa zamieniła się w chaotyczną walkę o przetrwanie. Część łodzi zatonęło z powodu przeładowania, inne utknęły w silnym nurcie, podczas gdy żołnierze desperacko wiosłowali kolbami karabinów, by jakoś przedostać się przez 360 metrów wartkiej rzeki na drugi brzeg. Artyleria Aliantów umilkła, czołgów nie było, a zasłona dymna stopniowo się rozwiała umożliwiając niemieckiej artylerii łatwy ostrzał łodzi. Ostatecznie jednostki 82. Dywizji Powietrznodesantowej pomimo silnego ostrzału zdołały przeprawić się przez rzekę i stworzyły przyczółek na północnym jej brzegu. Udało się przeprowadzić atak i ostatecznie 20 września 1944 roku przechwycić mosty w Nijmegen, a następnie wyzwolić miasto. Akcja ta uważana jest za jedną z najlepszych tego typu w historii.

Poza rekonstrukcją, w Gryfinie będzie można odwiedzić muzeum techniki wojskowej „pod chmurką” (na placu ks. Barnima I), gdzie na odwiedzających będą czekać amerykańskie pojazdy wojskowe takie jak: czołg M4 Sherman, czołg lekki M3 Stuart, transporter opancerzony M4 Half-Track, samochody terenowe Dodge oraz Jeep i motocykl wojskowy Harley WLA. A także niemieckie: samochód pancerny Sd.Kfz. 222 i samochód terenowy VW Typ 82 Kűbelwagen.

O godzinie 19:00 warto wrócić pod scenę, bowiem zagra dla nas gryfiński zespół rockowy Rusty Chain.

Polecamy!

A dla przypomnienia galeria z zeszłego roku do zobaczenia tutaj.

Orły nad Nijmegenhttps://i2.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2015/09/wallpaper.jpg?fit=1024%2C683https://i2.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2015/09/wallpaper.jpg?resize=150%2C150NieTakieStareCzarnowoArtykułyWydarzeniabitwa,gryfino,II Wojna Światowa,market garden,orły nad arnhem,orły nad nijmegen,rekonstrukcja historyczna
W zeszłym roku mieliśmy możliwość oglądać naprawdę ciekawą, dynamiczną i świetnie przygotowaną inscenizację historyczną „Orły nad Arnhem”. W tym roku doczekała się ona kontynuacji, którą będziemy mogli podziwiać już w tym tygodniu. Tym razem impreza jest zatytułowana „Orły nad Nijmegen” i rozplanowana na dwa dni (23.09. i 24.09.). Największe atrakcje zobaczymy...