Wśród jednych z najciekawszych atrakcji okolic Starego Czarnowa jest Ogród Dendrologiczny położony w pobliżu Glinnej. Jaka jest jego historia i dlaczego warto go odwiedzić?

Historia Ogrodu

Początki istnienia ogrodu dendrologicznego sięgają 1823 roku. Na jego terenie istniała wtedy prywatna szkółka drzew rodzimego pochodzenia. Po 47 latach działalności, teren stał się własnością nadleśnictwa państwowego. Pierwsze rośliny obcego pochodzenia, zasadzono w ogrodzie na żądanie nadleśniczego Carla Ludwiga Gené. Niestety, z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych oraz braku odpowiedniej pielęgnacji, ogród bardzo szybko zubożał.

Ogród Dendrologiczny swój rozkwit przeszedł w roku 1970, kiedy to z inicjatywy dr inż. Jerzego Jackowskiego i prof. Bolesława Szymkiewicza, opiekę naukową nad ogrodem objęło Arboretum SGGW w Rogowie. Wtedy rozpoczęto nasadzanie roślinności indukowanej na szeroką skalę.

Ogród dziś

W Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej znajdziesz ponad 800 gatunków i rodzajów drzew i krzewów, w dużej mierze egzotycznych. Na niewielkiej powierzchni 6 ha mieszczą się okazy takie, jak:

  • roztrzeplin wiechowaty,
  • kwaśnodrzew drzewiasty,
  • eleuterokok kolczasty,
  • guzikowiec zachodni,
  • aralia chińska czy
  • perełkowiec japoński.

Aktualnie, opiekunem naukowym ogrodu jest prof. Jerzy Tumiłowicz, a jego gospodarzem – Nadleśnictwo Gryfino. W jego pobliżu znajduje się parking, wiata z kominkiem oraz plac zabaw.

Ogród Dendrologiczny w Glinnej udostępniony jest zwiedzającym od 15 marca do 31 października w godzinach:

  • 9:00 – 18:00 od poniedziałku do piątku,
  • 9:00 – 19:00 w sobotę

Bilety można nabyć przed wejściem w cenie 2 zł dla dzieci i młodzieży oraz 4 zł dla osób dorosłych. W pobliżu znajduje się parking, wiata z kominkiem oraz plac zabaw.

Ogród Dendrologiczny w Glinnejhttps://i2.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2019/03/Ogród-Dendrologiczny-w-Glinnej.jpeg?fit=500%2C333https://i2.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2019/03/Ogród-Dendrologiczny-w-Glinnej.jpeg?resize=150%2C150EwaPiękne Miejscaatrakcje,Glinna,gmina Stare Czarnowo,ogród dendrologiczny,rośliny
Wśród jednych z najciekawszych atrakcji okolic Starego Czarnowa jest Ogród Dendrologiczny położony w pobliżu Glinnej. Jaka jest jego historia i dlaczego warto go odwiedzić? Historia Ogrodu Początki istnienia ogrodu dendrologicznego sięgają 1823 roku. Na jego terenie istniała wtedy prywatna szkółka drzew rodzimego pochodzenia. Po 47 latach działalności, teren stał się własnością...