Nie takie Stare Czarnowo

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą?

Sezon grzewczy w pełni, a za nami już pierwsze dni z temperaturą poniżej zera. To oznacza, że intensywniej zaczynamy korzystać z ogrzewania, a jego koszta zaczynają niebezpiecznie rosnąć. Przedstawiamy kilka sposobów na to, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą?

Ocieplaj i uszczelniaj, ale ostrożnie

By zmniejszyć koszty ogrzewania powinniśmy, jeśli mamy taką możliwość, zainwestować w ocieplenie budynku. Gdy łapią pierwsze mrozy powinniśmy zacząć od uszczelniania miejsc, z których może uciekać ciepło. Gdy tylko zauważymy ślady zużycia uszczelek w oknach i drzwiach wejściowych warto je szybko wymienić. Pamiętać też należy, by nie zatykać otworów wentylacyjnych w naszym domu czy mieszkaniu! To niezwykle niebezpieczny zwyczaj, który grozi zatruciami gazem i czadem. Zamiast tego lepiej zainwestować w folię odbijającą ciepło.

Wyreguluj temperaturę

By zmniejszyć koszty ogrzewania w sezonie jesienno-zimowym musimy… regularnie ogrzewać mieszkanie. Chociaż może wydawać się to pozornie nielogiczne. Zimne ściany, podłogi pochłaniają ciepło, dlatego warto utrzymywać je ciągle w tej samej temperaturze. To sprawi, że nawet pomimo wietrzenia temperatura szybko wróci to poprzedniego poziomu.
W pokoju dziennym temperatura powinna wynosić ok. 20 stopni. Sypialnia i kuchnia mogą być najchłodniejszymi pomieszczeniami. Sen w zimnym pomieszczeniu jest zdrowy, a nas i tak ogrzewa ciepła kołdra. W kuchni zaś ciepło oddaje piekarnik i płyta grzewcza lub gazowa oraz garnki i przygotowywane potrawy. Najcieplejsza powinna zostać łazienka, głównie dlatego, żebyśmy czuli się komfortowo i by przyśpieszyć proces odparowywania pomieszczenia, wysychania ręczników, etc.

Nie zasłaniaj grzejników

Jednym z podstawowych błędów, które popełniamy ogrzewając mieszkanie jest zasłanianie źródeł ciepła meblami. Jeśli szafa, łóżko, czy długie zasłony zasłaniają grzejnik to nie ma szans, by ekonomicznie ogrzać pomieszczenie. W takiej sytuacji warto przemyśleć jego przemeblowanie.

Gdy otwierasz okna

Wietrzenie pomieszczeń jest zimą bardzo wskazane ze względu na nasze zdrowie i samopoczucie. Możemy to robić, ale zachowując dwie zasady. Po pierwsze, wietrzymy wszystkie pomieszczenia jednocześnie, ale przez krótki czas. Po drugie, robimy to przy zakręconych grzejnikach.

Gdy nie ma Cię w domu

Kiedy wychodzimy z domu lub wyjeżdżamy na jakiś czas również musimy zadbać o odpowiednią temperaturę. Gdy wychodzimy do pracy, możemy zmniejszyć ją o kilka stopni, by zaoszczędzić. Gdy wyjeżdżamy na kilka dni możemy zmniejszyć ogrzewanie, nawet do 15 stopni.

Zimy nie musimy spędzać pod warstwami koców, a jeśli będziemy ogrzewać nasz domy i mieszkania z rozwagą zmniejszające się koszty mogą nas mile zaskoczyć.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą?https://i1.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2016/11/Jak-zaoszczędzić-na-ogrzewaniu-zimą.jpg?fit=960%2C720https://i1.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2016/11/Jak-zaoszczędzić-na-ogrzewaniu-zimą.jpg?resize=150%2C150Artykułyoszczędzanie