Czekamy na niego cały rok, snujemy plany i windujemy nasze oczekiwania, bo chcemy, żeby ten czas był absolutnie wyjątkowy. Urlop – zdecydowanie go pożądamy i kochamy. Ale czy potrafimy w pełni go wykorzystać? Czy naprawdę umiemy wypocząć na urlopie?

Mając zaplanowany czas wolny od pracy snujemy fantazje o błogim lenistwie, nadrobieniu porządków, remontach albo wyjazdach gdzieś w miejsca ludne lub bezludne. Kiedy przychodzi ten upragniony czas, często czujemy się jednak zagubieni, chaos myśli nie daje nam wypocząć, ciągle zastanawiamy się, co jeszcze powinniśmy zrobić, o czym zapomnieliśmy. Biegamy w kółko zajmując się domowymi obowiązkami, a jeśli nawet uda nam się wyjechać, nie rozstajemy się z telefonem i komputerem, zwiedzamy w pośpiechu albo umieramy z nudy. Okazuje się, że to, o czym marzyliśmy cały rok nas zawiodło i wracamy do pracy jeszcze bardziej zmęczeni. Odpoczywać trzeba umieć, dlatego dla wszystkich, którzy właśnie spędzają swój urlop albo się do niego przygotowują, mamy kilka sposobów na to, jak naprawdę na nim odpocząć.

1. ZOSTAW PRACĘ ZA SOBĄ – umiejętność rozdzielania obowiązków i przyjemności jest niezwykle ważna w dzisiejszym, przepełnionym stresem świecie. Dlatego przed rozpoczęciem urlopu warto podsumować wszystkie bieżące i nadchodzące zadania, które mamy do wykonania (można je spisać na kartce) i odłożyć na moment powrotu do pracy. Dzięki temu nic nam nie umknie, a nasz umysł nie będzie skupiał się na ich analizie. Nie ignorujemy tych problemów, nie zapominamy o nich – na czas urlopu symbolicznie umieszczamy je w sejfie naszego umysłu, aby nie zginęły, ale też nie zaprzątały nam głowy. Powinniśmy powstrzymać się od każdej aktywności, która ma związek z pracą: nie nadrabiamy zaległych raportów, nie dzwonimy do klientów, nie wysyłamy maili. Spokojnie, świat się nie zawali.

2. ZRÓB CYFROWY DETOKS – czas spędzony przed telewizorem, komputerem, czy z komórką w ręku to nie jest odpoczynek. Nasze ciało i umysł potrzebują ograniczenia liczby bodźców, by odzyskać równowagę. Urlop to doskonała okazja, aby odciąć się od wirtualnego świata i technologii. Dlatego na wakacje nie zabierajmy komputerów, czy tabletów, a jeśli koniecznie musimy mieć ze sobą telefon, niech w ciągu dnia odpoczywa w hotelowym pokoju. Dla wielu wydaje się to trudne, bo jesteśmy uzależnieni od technologii, ale wystarczy przypomnieć sobie lata 90’ ubiegłego wieku, kiedy to mogliśmy bez ataku paniki wyjść do miasta bez telefonu, ruszyć w podróż z samą tylko mapą albo spotkać się ze znajomymi bez pomocy Facebooka.

3. PAMIĘTAJ O AKTYWNOŚCI – po miesiącach wytężonej pracy, często jedyne na co mamy ochotę to leżenie plackiem na plaży. Brak jakiejkolwiek aktywności może również powodować znużenie. Dlatego warto wsłuchać się w swoje potrzeby i dawkować sobie lenistwo w odpowiednich proporcjach. Jeśli już wybieramy kompletne „nic-nie-robienie” to znajdźmy ciche i spokojne miejsce, bo wrzawa na plaży wcale nie sprzyja odpoczynkowi. W każdej okolicy są jakieś wyjątkowe miejsca, które warto odwiedzić, a przejażdżka na rowerze, pływanie, czy gra w siatkówkę to aktywności przyjemne i tanie. Aktywność intelektualna także jest istotna. Skoro już uwolniliśmy się od myśli o pracy, znajdźmy zajęcie również dla naszych szarych komórek, dobra książka, gry rodzinne czy planowanie wycieczki z mapą będą dobrym wyborem.

4. NIE PRZESADZAJ Z IMPREZAMI – dla wielu urlop jest synonimem wolności, którą interpretujemy jako możliwość robienia absolutnie wszystkiego. Należy jednak pamiętać, że nie wszystko przyniesie nam korzyść. Siedzenie do białego rana utrudni nam wypoczywanie, a złe samopoczucie po nadmiernych uciechach alkoholowych sprawi, że nie skorzystamy z dobrodziejstw urlopu, stracimy za to czas na zmaganie się z bólem głowy i fatalnym samopoczuciem.

5. BIERZ TO, CO JEST – oczekiwania to jeszcze jeden z naszych urlopowych wrogów. Snując fantazje o wakacjach mamy tendencję do idealizowania, a kiedy zetkniemy się z rzeczywistością – pojawia się frustracja. W ten sposób zbyt mały basen, za ciemny pokój albo kamienista plaża mogą nam zepsuć całą radość odpoczywania. Wystarczy poczytać skargi turystów do biur podróży, aby zobaczyć jak wiele absurdalnych problemów może nam zniszczyć relaks. Aby temu zapobiec nie miejmy wygórowanych oczekiwań, bo na wszystko można spojrzeć pozytywnie.

A więc koniec przeglądania Internetu, zaczynamy prawdziwy odpoczynek! Miłych wakacji!

Jak naprawdę skorzystać z urlopu?https://i2.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2015/07/pool-690034_1280.jpg?fit=1024%2C682https://i2.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2015/07/pool-690034_1280.jpg?resize=150%2C150NieTakieStareCzarnowoArtykułycyfrowy detoks,imprezy,odpoczynek,relaks,stres,udany urlop,urlop,wakacje
Czekamy na niego cały rok, snujemy plany i windujemy nasze oczekiwania, bo chcemy, żeby ten czas był absolutnie wyjątkowy. Urlop - zdecydowanie go pożądamy i kochamy. Ale czy potrafimy w pełni go wykorzystać? Czy naprawdę umiemy wypocząć na urlopie? Mając zaplanowany czas wolny od pracy snujemy fantazje o błogim lenistwie,...