Dużymi krokami zbliżają się zimowe ferie dla dzieci. W tym roku uczniowie czas na wypoczynek mają od 13 do 26 lutego. W jaki sposób rodzice i opiekunowie mogę zapewnić bezpieczeństwo swoich pociech? Na co powinny uważać dzieci podczas ferii zimowych?

O czym powinni pamiętać rodzice?

Rodzice wysyłający dzieci na ferie, czy zimowisko powinni dokładnie sprawdzić ofertę organizatora. Ten powinien być zarejestrowany w Kuratorium Oświaty. Sprawdzić gdzie i w jakich warunkach dzieci będą spały? Czy firma przewozowa ma potrzebne zezwolenia i tabor zastępczy? Jak będzie wyglądał dzienny grafik naszych pociech? Jakie kwalifikacje ma kadra i czy jest wystarczająca ilość opiekunów? Czy jeśli dzieci będą spędzać czas na basenie będzie obecny ratownik? Czy lekcje na stoku będą prowadzone przez instruktora z kwalifikacjami? Co dzieci będą jadły? Czy w menu będą uwzględnione alergie pokarmowe dzieci?

Rodzice mogą również sprawdzić sprawność autokaru, w którym mają być przewożone dzieci. W tym celu na kilka dni przed wyjazdem należy skontaktować się z dyżurnym funkcjonariuszem najbliższej jednostki Policji. Ten sprawdzi stan techniczny pojazdu, wymagane dokumenty i stan trzeźwości kierowcy w dniu podróży.

O czym powinni pamiętać uczniowie?

Dzieci zawsze powinny informować swoich opiekunów gdzie idą i kiedy wrócą. Nie powinny rozmawiać z nieznajomymi i nigdzie się z nimi odchodzić. Nie nosić ze sobą wartościowych rzeczy, dużych ilości gotówki, a telefon (najlepiej na kartę) zawsze schowany.

Jeśli ktoś próbuje wyrządzić nam lub koledze krzywdę należy głośno wołać o pomoc innych dorosłych. Nie można oddalać się od grupy wycieczkowej. Powinno się ustalić stałą godzinę odbierania telefonów od rodziców i zawsze słuchać poleceń opiekunów.

Ważne jest również odpowiednie ubieranie się dostosowane do warunków pogodowych. W razie wypadku niezwłocznie należy powiadomić dorosłych jeśli są w pobliżu, a jeśli nie to odpowiednie służby pod numerem alarmowym 112.

Dzieci, które ferie spędzają w domu nie powinny wychodzić na zamarznięte jeziora. W przypadku jednak, gdy dojdzie do załamania lodu pod kolegę należy jak najszybciej znaleźć długi patyk i podać go koledze starając się go wyciągnąć na powierzchnię. Tylko w przypadku, gdy wiemy, że jesteśmy silniejsi od kolegi. Przy tym trzeba sprawdzić stabilność podłoża na którym sami się znajdujemy. Jeśli lód jest zbyt cienki należy jak najszybciej zawołać osobę dorosłą.

W przypadku urazów i złamań nie należy poruszać uszkodzoną kończyną, ani starać się ją nastawiać, a jak najszybciej zawołać osobę dorosłą.
Na sankach nie można zjeżdżać, gdy znajdujemy się blisko drogi i samochodów. Nie zjeżdżamy leżąc na plecach i nie podczepiamy ich do samochodów. Gdy znajdujemy się na lodowisku nie trzymamy rąk w kieszeniach, a przechodząc przez przejścia dla pieszych zimą musimy wziąć pod uwagę wydłużoną drogę hamowania auta.

https://i2.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2017/02/zima-ferie-narty-nie-takie-stare-czarnowo.jpg?fit=960%2C720https://i2.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2017/02/zima-ferie-narty-nie-takie-stare-czarnowo.jpg?resize=150%2C150EwaArtykułybezpieczne ferie,ferie,ferie zachodniopomorskie
Dużymi krokami zbliżają się zimowe ferie dla dzieci. W tym roku uczniowie czas na wypoczynek mają od 13 do 26 lutego. W jaki sposób rodzice i opiekunowie mogę zapewnić bezpieczeństwo swoich pociech? Na co powinny uważać dzieci podczas ferii zimowych? O czym powinni pamiętać rodzice? Rodzice wysyłający dzieci na ferie,...