Już w niedzielę w Kołbaczu czeka nas kolejna, bardzo ciekawa i ważna impreza pt.: „Bawimy się na trzeźwo”, organizowana przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach ogólnopolskiej kampanii „Postaw na Rodzinę”. Będzie czekało tam na nas wiele ciekawych i pouczających atrakcji. Obejrzymy koncert zespołu Music Planet Band i spektakl teatru La Fayette, będą gry i zabawy z nagrodami, a do dziś można jeszcze zgłaszać dzieci (do lat 10) do konkursu piosenki. Podczas imprezy swój finał znajdzie także konkurs plastyczny o tematyce uzależnień. Ciekawym doświadczeniem dla wielu osób będzie możliwość założenia ALKOgogli i NARKOgogli, które symulują zmiany percepcji człowieka pod wpływem substancji psychoaktywnych. Nie zabraknie także pokazów Fire Show, dobrego jedzenia i loterii fantowej. Całą imprezę poprowadzi znany i lubiany Krzysztof Skiba, który z pewnością zapewni nam mnóstwo śmiechu podczas swojego show. „Bawimy się na trzeźwo” rozpocznie się 20 września na boisku sportowym w Kołbaczu o godzinie 13:00.

Szykując się na niedzielne atrakcje warto mieć na uwadze cel tej imprezy, czyli profilaktykę i edukację w zakresie uzależnienia od alkoholu. Problem alkoholizmu dotyka niemal każdą rodzinę, a jego skala jest ogromna. Oddziałuje nie tylko na osobę uzależnioną, ale na wszystkich jego bliskich prowadząc do zaburzeń adaptacyjnych, określanych jako współuzależnienie. Szacuje się, że w Polsce uzależnionych od alkoholu jest ok. 2% populacji, dorośli żyjący w otoczeniu alkoholika to już 4% populacji, czyli ok. 1,5 mln osób. Tyle samo dzieci wychowuje się w rodzinach alkoholowych. Osoby pijące szkodliwie (czyli bliskie uzależnieniu) stanowią natomiast aż 5-7% populacji. Dane te nie są optymistyczne, dodatkowo ośrodki leczenia uzależnienia od alkoholu i współuzależnione są przepełnione i niejednokrotnie trzeba odczekać, aby dostać się na terapię.

Jeszcze inną kwestią jest to, że osobie uzależnionej bardzo trudno dostrzec swój problem i sięgnąć po pomoc. Długoletnie nadużywanie alkoholu powoduje nieodwracalne i bardzo poważne szkody w życiu każdej rodziny dotkniętej tym problemem. Kiedy wiadomo, że ktoś jest uzależniony, albo pije szkodliwie?

Uzależnienie od alkoholu to zespół składający się z co najmniej trzech, spośród wymienionych objawów, które występują przez jakiś czas w ciągu ostatniego roku:
a) Silna potrzeba lub przymus picia alkoholu.
b) Trudności w kontrolowaniu rozpoczęcia lub zakończenia picia lub ilości wypijanego alkoholu.
c) Wystąpienie zespołu abstynencyjnego po odstawieniu lub zmniejszeniu dawki alkoholu, przejawiające się charakterystycznymi objawami alkoholowego zespołu abstynencyjnego lub przyjmowaniem tej samej (lub bardzo podobnej substancji) w celu zmniejszenia nasilenia lub uniknięcia objawów zespołu abstynencyjnego.
d) Objawy tolerancji, takiej jak zwiększanie dawki alkoholu w celu uzyskania efektów, które początkowo były wywołane przez dawki niższe (dobry przykład stanowią osoby uzależnione od alkoholu, które są w stanie wypić ilość alkoholu, jaka u osób nie przyzwyczajonych mogłaby spowodować utratę przytomności lub śmierć).
e) Narastające zaniedbywanie innych przyjemności lub zainteresowań z powodu picia alkoholu; zwiększona ilość czasu poświęcona zdobywaniu alkoholu, jego piciu lub odzyskiwaniu równowagi po wypiciu alkoholu.
f) Kontynuowanie picia pomimo oczywistych dowodów na występowanie szkodliwych następstw, takich jak uszkodzenie wątroby na skutek intensywnego picia lub obniżenie nastroju następujące po okresach picia dużych ilości alkoholu. Należy dołożyć starań w celu ustalenia, czy osoba pijąca jest lub można się spodziewać, że będzie, świadoma natury swojego picia i zakresu jego szkodliwych skutków.

Więcej o piciu o niskim ryzyku, ryzykownym, szkodliwym i uzależnieniu od alkoholu można przeczytać tutaj.

Bawimy się na trzeźwo - Kołbaczhttps://i1.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2015/09/walk-842535_1280.jpg?fit=1024%2C685https://i1.wp.com/czarnowo.com.pl/wp-content/uploads/2015/09/walk-842535_1280.jpg?resize=150%2C150NieTakieStareCzarnowoArtykułyInformacje z gminyWydarzeniaalkoholizm,bawimy się na trzeźwo,boisko sportowe w Kołbaczu,gmina Stare Czarnowo,kołbacz,Krzysztof Skiba Kołbacz,Postaw na Rodzinę,uzależnienie od alkoholu
Już w niedzielę w Kołbaczu czeka nas kolejna, bardzo ciekawa i ważna impreza pt.: „Bawimy się na trzeźwo”, organizowana przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w ramach ogólnopolskiej kampanii „Postaw na Rodzinę”. Będzie czekało tam na nas wiele ciekawych i pouczających atrakcji. Obejrzymy koncert zespołu Music Planet Band i spektakl...